Hišna inštalacija


S streho nad glavo, varen pred dežjem in vremenskimi vplivi se lahko graditelj brez skrbi loti del v notranjosti hiše.  Na vrsti je inštalacija, ki bo sobane hiše spremenila v uporabne prostore.
Komaj se je malta posušila, so na delu že udarni vrtalniki, ki rinejo po stenah in skozi njih. Cementni prah v zraku in koluti žice po tleh nam dajejo vedeti, da se v hiši izvaja elektrifikacija. Luč v hiši je nova največja želja in cilj.
Načrt elektro inštalacije, kjer je zrisana postavitev dovodov po sobah hiše je del PZI-ja, ki ga lahko naredi arhitekturni biro oziroma njegovi podizvajalci. Ni pa to obvezen del za pridobitev gradbenega dovoljenja. Pri nas tega nismo imeli. Smo pa potrebovali Načrt električnih inštalacij in opreme za priključek na elektriko, ki prikazuje in zapoveduje vse potrebno za dovod elektrike v hišo.
Imam pa to srečo, da sta v družini kar dva mojstra električarja s kar nekaj prakse pri izvedbi hišnih elektro inštalacijskih del. Sam nisem vedel praktično nič, morda samo to, kje bi prav prišla kakšna vtičnica in približno pozicijo kakšnega stikala za luč.
Že v fazi gradnje smo določili pozicijo glavne elektro omarice znotraj hiše, do katere bo vodil po načrtu določen glavni dovodni kabel iz zunanje elektro omare. Pozicija notranje elektro omarice naj bi bila hitro dostopna in hkrati diskretno vgrajena, najbolje v kurilnico. Pri nas ni čisto tako, saj smo jo zaradi lažjega razvoda kablov po hiši dali kar v predsobo. Ta elektro omarica bo zajela dovode elektrike za vse spodnje prostore hiše in okolico. Nad njo, v mansardi, bo še ena elektro omarica, ki bo pokrivala mansardni del.
Kaj sploh potrebujemo? V najzgodnejši fazi sem se obrnil na splet, ki me je prvič razočaral. Nisem našel konkretnega, pametnega primera ali načrta električnih inštalacij po hiši. Vsaj za kakšno idejo bi prav prišlo. Nisem imel druge možnosti, kot da razmislim po potrebah inštalacije po posameznih sobah. Kar pa ne bom predvidel jaz, bo pa to predvidel t.i. vseh čarov čar, električar.
V eni od prejšnjih kolumn sem že navedel, da smo ker nekaj kabla napeljali že v prvo ploščo. Vse kar smo takrat predvideli, da bom v hiši potreboval, smo položili in še kakšno dodatno »požirko« oziroma kabelski kanal. V ploščo smo zalili iz predvidene pozicije elektro omarice dovodne kable za vse luči v spodnjih prostorih, vtičnice za štedilnik, pečico, hladilnik, električni pomik žaluzij, toplotno črpalko, hladilnik, skrinjo, pralni in sušilni stroj, prezračevalni sistem in kar nekaj kabla za vtičnice.
Na prvi pogled se mi je zdelo, da je po večini že vse pripravljeno, samo nekaj utorov v steno, luknje za podometne doze in bo končano.  Pa ni bilo čisto tako. Trajalo je več dni, da smo najprej »poštemali« potem pa še speljali kable. Potrebe po dovodu elektrike so različne od prostora do prostora. V fazi napeljevanja je že dobro imeti podrobno razdelan načrt, kje bo kaj postavljeno in kje se bo potrebovala vtičnica. Kasnejša vleka kablov, ko so v hiši že ometi, je težja in včasih tudi nemogoča.
Skupaj z električarjema smo se odločili, da kljub brezžičnem povezovanju v vsako sobo pripeljemo tudi UTP kabel za internet. Iz izkušenj vem, da je sploh pri televizijskih komunikatorjih brezžični prenos pogosto moten, kadar signal potuje skozi betonsko ploščo ali v primeru slabega vremena. Napeljevali smo tudi TV koaksalni kabel. Vsi internet in tv kabli, ki so napeljani po sobah so združeni v komunikacijski omarici, ki je pri nas pod stopnicami v shrambi.
Za namestitev kablov na njihovo končno mesto na steni je potrebno v steni pripraviti odprtino in vanjo z elektro mavcem vzidati podometne doze. Doze morajo biti dovolj velike, da bomo lahko vanje namestili vse potrebne vtičnice in stikala. Odločiti se moramo tudi o višini namestitve doz. V našem primeru smo stikala za luči namestili na višino 120 cm, merjeno od končne višine tlaka. Večino vtičnic smo namestili na višino 60 cm, merjeno od končne višine tlaka, razen po ena v vsakem nadstropju, ki je načrtovana za robotski sesalnik, ki sta nameščeni nižje in vtičnice v tehničnih prostorih, ki bodo nameščene v višini stikal. Paziti je potrebno tudi, da so stikala po sobah in hiši enako odmerjene od odprtin za okna in vrata.
V predvidene otroške sobe smo na mesto, kjer bi naj bile pisalne mize pripeljali po dva UTP internet kabla, koaksalni TV kabel in elektro kabel. Pripravili smo jih v dve 7 mestne podometne doze, eno pod drugo, prvo na višino 170 cm in drugo nižje na višino 60 cm. Povezuje ju podometni kanal, skozi katerega bo mogoče kasneje prepeljati še kakšen USB, SCART ali HDMI. Dovolj mora biti tudi vtičnic. Sobe naj bi ob postelji imele tudi menjalno stikalo za ugašanje luči, ko ležeš v posteljo. 
Kopalnica ni tako zahtevna, saj tam potrebujemo samo vtičnice za pralni in sušilni stroj, fen ter lučko pri ogledalu. Kurilnica bo potrebovala dovod za toplotno črpalko, dodali smo tudi UTP kabel za morebitno komunikacijo s toplotno črpalko. Dodali smo tudi dovod za elektriko in internet za prezračevalno napravo oz. za prezračevalni sistem. V kurilnici imamo planirano tudi tri-fazno  vtičnico.
Dnevna soba ni bistveno drugačna od otroških sob, le da smo planirali več vtičnic. Teh je vedno premalo. Kuhinja potrebuje dovod za pomivalni stroj, pečico, kuhališče, hladilnik, mikrovalovko, napo, luč pod pultom in po eno vtičnico na steno. Z jedilnico si ta dva prostora delita stikala za luči, v našem primeru križna stikala na treh mestih. Samo v tem delu hiše so žaluzije na električni pogon, zato poleg stikal za luči najdemo v dozah tudi stikala za žaluzije.
Dovode za elektriko, TV in internet smo napeljali tudi na podstrešje in ven iz hiše za namen letne kuhinje. Nisem pozabili niti na elektro kabel za zunanjo enoto toplotne črpalke, luči na dovozu, garažo in čistilno napravo.
Na koncu je kablov toliko, da jih električar komaj spravi v elektro omaro. In ko sem že mislil, da sem z napeljanimi žicami izpolnil vse želje in potrebe sodobne hiše, sem se na sejmu srečal s Pametno hišo. Možnosti, ki jih nudi mejijo že na znanstveno fantastiko, pametna hiša je že dosegljive in bo jutri standard.  Ne morem si kaj, se že učim in preverjam, kako bi lahko to imel tudi jaz.



Komentarji