Pametna hiša

Čisto svoje poglavje pri gradnji hiše namenjam nadgradnji klasične družinske hiše v pametni dom. Priznam, v začetku sem imel nekaj dvomov o nujnosti ali bolje rečeno smotrnosti pametne hiše. V tujini to ni nič kaj novega, redko, a vse bolj pogosto, pa so pametni domovi prisotni tudi v Sloveniji. Možnosti, ki jih internet stvari nudi so neskončne in prav zato vse bolj privlačne ali celo nujne za sodoben dom čisto povprečne slovenske družine.

V nadaljevanju so zbrani naslovi prispevkov na temo pametne hiše.

Z besedno zvezo »pametna hiša« se na googlu najde paleta oglasnih sporočil, ki nekako vsaka po istem principu ponuja celotno paleto svojega prodajnega asortimana, brez jasne razlage, kaj pametna hiša je. Najlažje se pojem razloži s primerjavo. Tako kot pametni telefon, ki ni nič druga kot telefon z mnogo dodatnimi aplikacijami, lahko tudi pametno hišo razumemo kot stanovanjski objekt z dodatnimi funkcijami. Lahko bi rekli, da že zdaj živimo v pametnih hišah in to že kar nekaj časa. Že če imamo centralno ogrevanje vodeno s termostatom, je to oddaljeno krmiljenje, ki ves čas nadzoruje temperaturo v prostoru. S tem so povezani prihranki, večja je udobnost bivanja. Navadnemu sobnemu termostatu lahko tako že zdaj pripišemo nekatere lastnosti, ki jih povezujemo s pametno hišo. 
Za pametno hišo sem pred gradnjo že slišal, kaj dosti (ali nič) pa o tem nisem vedel. Pred pričetkom gradnje je vseh informacij toliko, da jih je predelati nemogoče. Prav tako pa je ponudba vsega, v kar je mogoče vložiti svoj denar takšna, da je izbiranje zelo selektivno. Tako sem se o pametni hiši seznanil bolj naključno kot namenoma. Za Delo in dom sem pripravljal prispevek o novostih na sejmu Dom na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, ko sem se sprehodil mimo stojnice podjetja, ki se ukvarja s svetovanjem, prodajo in vgradnjo pametnih sistemov v objekte. Prvi stik je bil vzpostavljen.

Pametna hiša za pameten denar
O pametnih hišah je na spletu na tone vsebine. Jaz sem se s pametno hišo podrobneje seznanil na sejmu. Možnosti, kaj vse je mogoče so me takoj prevzele in že sem razmišljal, kako bi sistem integrirali v hišo. Pri nas bi se že lahko pojavil problem, saj je inštalacija že razpeljana po hiši. Ena od osnovnih zahtev za optimalno vgradnjo sistema pametne hiše so dovolj globoke podometne doze. Zahtevana globina je vsaj 5,5 cm ali več.
Cel prispevek je na voljo tukaj >>>.

Pametna hiša - z vgradnjo pametnih elementov je hiša oživela
Gradnja hiše te ves čas sili k učenju in raziskovanju. Širijo se obzorja, na koncu izkušnje dodajo še piko na I in z malo sreče se zgodi, da že pišeš blog za nacionalni časopis. Pri spoznavanju novosti sem se soočil tudi s pametno hišo in prebudila se je nova strast, ki se ne bo zaključila s končanjem gradnje. Tehnologija te zasvoji, želiš si vedno več in boljše. Končno je prišel čas oživitve hiše, z njo bom po novem komuniciral in jo upravljal na dotik, preko mobilnega telefona.
V hišo bomo (zaenkrat!) vgradili module za spuščanje žaluzij, temnilnike za luči, domofon s kamero in alarm.  Začetni paket, ki sem si ga sestavil sam, mi bo pomagal, da tehnologijo spoznam tudi v praksi. Sistem je nastavljen tako, da ga je mogoče nadgrajevati z novimi elementi pametne hiše.
Osnova za komunikacijo je internet. Pred leti bi bilo neobičajno, če bi v hiši imel prej Wi-fi povezavo kot vodo. Pri nas je bilo tako, saj sem tudi zaradi deževne pomladi potreboval svetovni splet, da sem lahko z risankami zamotil otročaja, če sem hotel kaj narediti. Osnovni namen pridobitve interneta pa je bil seveda dogovorjen termin, ko bomo hišo opremili s pametno inštalacijo.
Cel prispevek je na voljo tukaj >>>

Pametna hiša - IP Video domofon Doorbird D101
Eden prvih pametnih elementov, za katere je bilo odločeno, da bodo v hiši je domofon. Video kamera pred vhodnimi vrati se mi je od nekdaj zdela bolj prestiž kot uporabna zadeva. Zdaj vse bolj odkrivam prednosti slednje funkcije. 
Prednost domofona je v oddaljenem dostopu, saj imam preko aplikacije na telefonu vpogled na dogajanje pred hišo. "Špijoniranje" ni ravno zabavna aktivnost, saj se večino časa seveda ne dogaja nič. Prednost se pokaže, ko obiskovalec pritisne na zvonec oziroma gumb za klic. Domofon me pokliče na telefon in že lahko komuniciram z obiskovalcem, tudi če me ni doma.
Več >>>

Pametne hiše so tukaj
Novincu na področju avtomatizacije in pametnega doma, ki se prvič sooča z izrazi in napravami, je lahko informacij hitro preveč. Zato je zelo dobrodošlo, če se lahko na enem mestu seznani z osnovami in prične z izgradnjo svojega pametnega sistema. S tem sem se soočil tudi jaz, zato bom skušal razložiti terminologijo in možnosti avtomatizacije v domu.
Več >>>




Komentarji